E-post:

Lösen:

Kom ihåg?
Ej medlem? Registrera dig!


Mia Fällström

Många unga berättar inte om övergrepp

Är du intresserad av forskning som rör barn och ungas sätt att förhålla sig till sexuella övegrepp? Nu finns det ny forskning som visar det vi redan vetat. Många berättar inte om övergrepp för vuxenvärlden.

Det finns dock olika sätt att underlätta för unga att berätta. Bland de viktigaste är att vi skapar handlingsplaner som gör att vi kan handskas med övergrepp på ett sätt som skyddar, förebygger och som skapar ett förtroende hos de unga. Vi måste också vara mycket tydliga med att inte skuldbelägga den som drabbas och att arbeta med deifinitioner som alla, både unga och vuxna, förstår på ett rent praktiskt plan.

http://nyheter24.se/nyheter/inrikes/215336-unga-tiger-infor-vuxna-om-overgrepp

Inlagt 2009-05-11 09:56 av Mia Fällström| Läst 1422 ggr. | Permalink




(Logga in för att skriva en kommentar)

CompuGroup Medical är Sveriges ledande leverantör av dokumentationssystem till elevhälso- och skolhälsovård. Vi deltar aktivt i elevhälsan.se som vänder sig till elevhälsans samtliga personalkategorier och hoppas på ett lyckat samarbete och att vi får många besök i sajtens alla delar. compugroupmedical.com
ANNONSER: