Alla behöver prata ibland.
Välkommen till killfrågor.se, sajten där du som är eller känner dig som kille kan prata om allt! Det kan vara stort och smått, något du funderar över eller har svårt att ta upp med någon annan. Du kan antingen chatta eller mejla.Alla behöver prata ibland! Därför har vi gjort en sajt för att du som är ung kille kan prata av dig. Du kan chatta eller mejla med oss om precis vad du vill. Du kan också läsa texter som får dig att fundera kring olika saker.
Hos oss behöver du inte berätta vem du är eller var du bor. Det viktiga för oss är att du kan känna dig trygg och vara dig själv hos oss.
De du chattar med är frivilliga, både män och kvinnor, som vi kallar pratkompisar.
Pratkompisarna är utbildade för att förstå hur killar har det och vara ett bra stöd genom att lyssna och uppmuntra till att fundera i nya banor.
Män för Jämställdhet driver projektet "Killforum på nätet" fram till juni 2011 med ekonomiskt stöd av Allmänna Arvsfonden.
Män för Jämställdhet är en ideell och partipolitiskt obunden organisation som verkar för jämställdhet och mot våld - för kvinnors, för barns och inte minst för mäns egen skull. Föreningen utgår från kunskap om samhälleliga och sociala manlighetsideal och hur dessa påverkar män och pojkar. Läs mer på Män för Jämställdhets webbplats.
Publicerad: 2009-12-08
Skolsköterska på Brännkyrka gymnasium och har tillsammans med Solveig Kraft startat elevhälsan.se

