Skolläkare;Nils Lundin

Nils Lundin är ungdomshälsovårdsöverläkare vid sektionen för mödra- barn- o ungdomshälsovård vid Helsingborgs lasarett. Där har han medicinskt ledningsansvar för ungdomsmottagning och tonårsmottagningen Blå Kamelen. Han har dessutom uppdrag som skolöverläkare och verksamhetschef för Skolhälsan i Helsingborgs stad. Nils har aktivt arbetat som skolläkare sedan 1992 och jobbar på halvtid med skolhälsofrågor.

Nils är numera en inbiten skåning efter att ha lämnat Stockholm 1984 för AT i Helsingborg, där han fortfarande stortrivs. Han är specialistkompetent barn- o ungdomsläkare sedan 1991 och fick 1997 specialistkompetens i skolhälsovård. Han har diplom i folkhälsokunskap sedan 1993.
Hans huvudinriktning inom hälso- o sjukvården har, sedan han arbetade i Viet Nam 1988-89, varit hälsobefrämjande och tidigt preventiva insatser.
Han har varit aktiv i styrelsearbeten inom bl a Svenska Barnläkarföreningens arbetsgrupp för ungdomsmedicin, Svenska Barnläkarföreningen samt Svenska Skolläkarföreningen där han bl a varit ordförande.
Nils svarar på frågor som rör skolhälsofrågor utifrån olika artiklar som han författat och andra funderingar som kan vara aktuella i ett skolhälso- eller ungdomshälsosammanhang.
Du måste logga in för att kunna fylla i formuläret. Är du ej registrerad redan kan du registrera dig här. Vill du ställa en fråga till Skolläkare;Nils Lundin eller någon av elevhälsans andra experter? Klicka här


CompuGroup Medical är Sveriges ledande leverantör av dokumentationssystem till elevhälso- och skolhälsovård. Vi deltar aktivt i elevhälsan.se som vänder sig till elevhälsans samtliga personalkategorier och hoppas på ett lyckat samarbete och att vi får många besök i sajtens alla delar. compugroupmedical.com
ANNONSER: